smycz dla psa automatyczna

( ilość produktów: 7 )

Smycz automatyczna dla psa to produkt, który potrafi zmienić spacery z psem na lepsze. Trudno też znaleźć drugi taki psi gadżet, który budzi wśród psiarzy tyle kontrowersji - smycz automatyczna dla psa ma tylu wiernych fanów, co przeciwników. Jak używać smyczy automatycznych i jak z nich korzystać, by wyciągnąć z nich 100% możliwości. Sprawdźmy!

Smycz automatyczna, czy flexi

Smycze automatyczne dla psów potocznie nazywane są flexi. Jednak technicznie rzecz biorąc, flexi to nie rodzaj smyczy, lecz firma produkująca ten typ. Zadziałał tutaj dokładnie ten sam mechanizm, co w przypadku adidasów - ponieważ ten typ sportowych butów spopularyzowała firma adidas, dziś adidasy to nie tylko sportowe buty marki Adidas, lecz określony typ buta. W przypadku smyczy automatycznych popularnie nazywanymi flexi sprawa jest nieco inna, ponieważ klienci nie zawsze mają świadomość, że nie każda smycz automatyczna to flexi. Warto też wiedzieć, że smycze automatyczne mogą być wykonane zarówno z linki, jak i z taśmy. W naszym sklepie możesz kupić smycze automatyczne różnych producentów, także flexi.

Smycze automatyczne, jak używać ich mądrze

Z naszego doświadczenia wynika, że smycz automatyczna może być świetnym narzędziem, pod warunkiem, że jej specyfika będzie uwzględniona podczas użytkowania. Innymi słowami - warto poznać różnice między automatem i klasyczną (lub przepinaną) smyczą i nie traktować ich w ten sam sposób. Pierwsza różnica między smyczą automatyczną a regulowaną - przepinaną jest sposób regulacji. Podczas gdy długość smyczy przepinanej trzeba regulować w sposób wymagający większego wysiłku i zazwyczaj wymaga współpracy między opiekunem a psem, flexi można zatrzymać lub ściągnąć "z zaskoczenia". Nagłe szarpnięcie, które czuje pies, może być powodem dyskomfortu. Warto przed użyciem smyczy użyć prostej komendy "stój" lub "wróć", by spacer stał się bardziej przyjemny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Jeżeli chcesz, by spacer ze smyczą automatyczną był dla Twojego psa bardziej komfortowy, lepiej jest zapiąć ją na szelkach, nie obroży. Ta drobna różnica sprawi, że nagłe zastopowanie smyczy będzie odczuwane przez pupila mniej gwałtownie. Druga sprawa dotyczy długości taśmy czy linki, która jest wykorzystywana podczas spaceru. Wielu właścicieli zapomina o dostosowaniu długości smyczy do okoliczności. Akcesoria automatyczne są bardzo wygodne, lecz wymagają refleksu, jeżeli taśma (lub linka) jest w trybie luzu - kiedy pies może oddalać się na całą możliwą długość. Kiedy nagle wydarzy się sytuacja awaryjna (spotkanie agresywnych psów, rower lub samochód, który wyskoczy znienacka), smycz wymaga szybkiego zablokowania dla bezpieczeństwa pupila. Smycz automatyczna jest bardzo wygodna, pod warunkiem, że jej potencjał jest wykorzystywany. Traktowanie jej dokładnie tak samo jak tradycyjnej smyczy może być ryzykownym pomysłem.

Jak wybrać smycz automatyczną

Pierwsza kwestia to producent - poza flexi tego typu smycz znajdziesz m.in. w ofercie amiplay, czy hilton. Co ciekawe, nie zawsze najbardziej znany produkt będzie najtańszy, w ofercie firmy flexi znajdują się różne modele, a przedział cenowy wacha się od ok 30 zł do nawet 170 zł - przy czym uczciwie należy zauważyć, że jest to różnica wynikająca nie tylko z ceny konkretnego modelu, ile przystosowania smyczy do psów różnych ras i wielkości. Równie ważne jest też dostosowanie smyczy do wagi psa. Wielu naszych klientów kupuje smycz automatyczną dla psa przystosowaną do siły większej, niż wynikałoby to z wagi psa i jest to praktyka, którą możemy polecić. W praktyce oznacza to, że warto dla psa ważącego ok. 10 kg kupić smycz dla psa o wadze 15kg - choć producent wykonuje testy mające na celu dostosowanie wytrzymałości produktu, warto mieć pewien zapas, który daje poczucie bezpieczeństwa. Smycz automatyczna wyróżnia się na pierwszy rzut oka charakterystyczną rączką, która także ma swój rozmiar. Bardzo ważne jest, by możliwie najlepiej dopasować jej wielkość do dłoni osoby, która będzie wyprowadzała psa na spacery. Wygodne trzymanie rączki wpływa na utrzymanie smyczy w kryzysowej sytuacji, dlatego jeżeli różnica między dłońmi osób wyprowadzających jest bardzo duża, warto rozważyć kupno dwóch smyczy. Tego typu przypadki zwykle występują w przypadku psów rodzinnych - różnica między dłonią ojca i jego nastoletniej córki bywa spora, więc może się okazać, że kompromis - rozmiar pośredni, będzie niesatysfakcjonujący dla obu stron. Wtedy dla każdej osoby można wybrać ulubiony kolor. Będzie to duże uogólnienie, ale czarna jest najczęściej wybierana niezależnie od płci, natomiast różową kupują jedynie kobiety i dziewczęta. Z punktu widzenia kontroli nad psem ważne jest także wybranie odpowiedniej długości smyczy. Długość przeciętnej smyczy bez regulacji mieści się w przedziale między 120 a 150 cm. Automatyczna smycz może być dłuższa, od trzech do nawet ośmiu metrów. Wersję najdłuższą polecamy szczególnie wtedy, kiedy wybierasz się w dłuższe wyprawy, lecz dla bezpieczeństwa nie chcesz puszczać psa wolno. Taśma czy linka - to pytanie nurtuje wielu naszych klientów i jak zwykle odpowiedź nie jest jednoznaczna. Linka jest zwykle o wiele bardziej wytrzymała, za to taśma oznacza mniejsze ryzyko otarcia, jeżeli przypadkiem będzie mieć kontakt ze skórą.

Smycz automatyczna - największe zalety

  • możliwość dostosowania długości smyczy do potrzeb
  • duża kontrola nad pupilem w sytuacji awaryjnej
  • możliwość korzystania z jednej smyczy w różnych okolicznościach
  • nadaje się dla psów wszystkich ras
  • wygodna rączka
  • mniej się brudzi
  • nie zajmuje dużo miejsca po zwinięciu
  • można do niej przyczepić dyspenser, pojemnik na worki

Kiedy smycz automatyczna nie będzie najlepszym pomysłem

Smycz automatyczna dla psa to świetne narzędzie, lecz nie sprawdzi się w każdym przypadku. Behawioryści i trenerzy zazwyczaj odradzają akcesoria tego typu w przypadku szczeniąt i psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy. Naszym zdaniem nie będzie to też najlepszy wybór dla psa, który nie umie chodzić na luźnej smyczy i dopiero pracujesz nad pełnym porozumieniem podczas wspólnego wyjścia. W przypadku psów wymagających większej ilości pracy lepszym wyborem będzie smycz klasyczna lub przepinana. Smycz automatyczna to fantastyczne narzędzie, bez którego trudno nam wyobrazić sobie życie z psem.

pixelpixel