Wyjazd z pupilem
WYJAZD Z PUPILEM
Gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, nasze myśli naturalnie wędrują do weekendowych wyjazdów za miasto i zbliżającego się wakacyjnego urlopu. Co jednak zrobić ze zwierzakiem podczas wypoczynku? Dla wielu osób, które nigdy nie podróżowały z pupilem, wyjazd z psem lub kotem wydaje się być prawdziwym wyzwaniem. My to doskonale rozumiemy. Dlatego nadchodzi poradnik, dzięki któremu wakacje z psem lub kotem staną się nie tylko możliwe, ale też zdumiewająco łatwe.
Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie artykuły blogowe z poradami urlopowymi i produkty, dzięki którym wspólny wyjazd będzie łatwiejszy. Razem damy radę!
Sprawdź produkty na lato z pupilem:
- spokojna podróż ze zwierzakiem
- skuteczna walka z upałami
- zabawa na świeżym powietrzu
- wakacyjna dieta
- radosne akcesoria dla pupila w wakacyjnym stylu
- apteczka podróżna dla czworonoga
Ważne:
Podróż z psem lub kotem może być wspaniałą przygodą, ale to nie jedyne rozwiązanie i nie w każdej sytuacji będzie najlepszą możliwą opcją. Alternatywą jest zostawienie pupila pod opieką rodziny/przyjaciół, pettsitter lub hotel dla zwierząt. Niektóre zwierzaki lepiej odpoczną pod opieką ulubionej cioci, niż w gorącym kurorcie.
Podróż ze zwierzakiem może być fajna!
Wyjazd za miasto, czy do innego kraju - podstawą zawsze będzie dobre przygotowanie. Na początek sprawdź, jak pupil czuje się podczas krótszej wycieczki, zwłaszcza jeżeli Twój zwierzak nigdy wcześniej nie opuszczał domu. Dla zwierzaków prowadzących spokojniejszy tryb życia nawet krótka przejażdżka będzie dużym wydarzeniem, dlatego warto oswajać ulubieńca z wyjazdami i budować pozytywne skojarzenia.
Jeżeli Twój pupil nigdy dotychczas nie korzystał z transpotera - czas to zmienić! Na początek postaw go w pokoju i pozwól go obwąchać, obejrzeć dokładnie z każdej strony. Dopiero potem rozpocznij naukę wchodzenia do transportera - oczywiście za nawet najmniejszy postęp nagradzaj hojnie ulubionymi smakołykami! Dzięki emu, kiedy nadejdzie dzień wyjazdu, Twój pupil będzie doskonale wiedzieć, co ma robić. By uspokoić małego nerwusa, możesz spryskać wnętrze transportera sprayem ułatwiającym adaptację.
Polecane transportery dla psa i kota
Sprawdzone sposoby na upały
Choć wielu z nas tęskni za słońcem i wakacyjną pogodą, nasze zwierzęta najczęściej nie podzielają tego entuzjazmu. Upały są dla naszych ulubieńców. Wysokie temperatury są dla nich po prostu męczące, dlatego koniecznie zadbaj o to, by Twój pupil w gorące dni mógł się schłodzić i zawsze miał dostęp do świeżej wody.
Istnieje wiele sposobów na to, by pomóc ulubieńcowi. Gdy żar leje się w nieba, wyprowadzaj psa wczesnym rankiem i wieczorami, po południu ograniczając wyjście do niezbędnego minimum. Na spacerach zawsze miej przy sobie wodę w turystycznym poidle (lub po prostu butelkę i składaną miskę turystyczną). Zarówno pies, jak i kot docenią maty chłodzące, warto też zmienić karmę na mokrą, by zmniejszyć ryzyko odwodnienia.
Choć mamy nadzieję, że jest to oczywiste, przypominamy - nigdy nie zostawiaj zwierzaka w nagrzanym samochodzie!
Poidła turystyczne
Maty chłodzące
Jak ulżyć pupilowi podczas upałów:
- Uważnie obserwuj pupila, by szybko zareagować na pierwsze objawy przegrzania lub odwodnienia
- Znajdź pupilowi chłodne i zacienione miejsce do odpoczynku
- Nie wychodź z ulubieńcem na dwór podczas upałów, jeżeli już musisz - ogranicz do absolutnego minimum. Mniejsze zwierzęta możesz przenosić na rękach, by nie dotykały łapkami nagrzanych powierzchni. Większym psom załóż buciki lub nasmaruj łapki kremem do ochrony łap i modzeli
- Zapewnij nieograniczony dostęp do świeżej wody
Podsumowanie:
Urlop ze zwierzakiem nie musi oznaczać, że ulubieniec będzie towarzyszyć Ci wszędzie. Kiedy Ty będziesz upalać się na plaży, czy zwiedzać, być może Twój pupil będzie wolał odpoczynek w klimatyzowanym pokoju hotelowym?
Czas na zabawę!
Nie wszyscy wypoczywamy w ciepłych krajach i na plaży. Jeżeli Ty też raczej unikasz upałów, Twój pies chętnie będzie Ci towarzyszył podczas wycieczek. To doskonała okazja, by spróbować nowych sportów: frisbee, aportowanie, czy nauka nowych sztuczek umilą wam czas. Sprawdź nasze sprawdzone zabawki - z nimi każda wspólna chwila mija w mgnieniu oka. Po wspólnej zabawie zadbaj o spokojny odpoczynek - jest on równie ważny, jak aktywność!
Choć Twój kot podczas wakacji zazwyczaj nie spędza czasu aż tak aktywnie, on też potrzebuje nowych zabawek. Udane polowanie na wędkę, piłeczkę, czy inną zabawkę (np. skaczącą rybę) zwiększa pewność siebie pupila. Codzienna zabawa pomaga też utrzymać formę i sprawia, że mruczek czuje się lepiej.
Polecamy zabawki dla psa:
Polecamy zabawki dla kota:
Odkryj smaki podróży
Własna karma na wyjeździe to podstawa. Kiedy ty będziesz kosztować regionalnych przysmaków, Twój pupil będzie wolał pozostać przy znanej i lubianej karmie. Znane smaki nie tylko zwiększają poczucie bezpieczeństwa, ale też zmniejszają ryzyko pojawienia się problemów żołądkowych. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie wyjeżdżasz na koniec świata i karmę kupisz na miejscu - nie ryzykuj! W lokalnym sklepiku może nie być ulubionej karmy Twojego pupila, a na wakacjach nie warto tracić czasu na gorączkowe szukanie obiadu dla Fafika.
Na wyjazd zabierz ze sobą zapas karmy na cały planowany wyjazd + dwie/trzy porcje na wszelki wypadek. Opóźnienie samolotu, przedłużenie wyjazdu na jeden dzień, czy awaria samochodu - warto przygotować się na niespodziewane wypadki.
Małe opakowania karmy sprawdzą się w sam raz. Wybierz mały worek karmy suchej lub zestaw saszetek/puszek - takich w sam raz na jedną porcję. Dzięki temu ułatwisz sobie przechowywanie prowiantu!
Polecamy małe opakowania karmy dla psa:
Polecamy małe opakowania karmy dla kota:
Wakacyjny styl małego odkrywcy
Wakacyjne stylówki od razu poprawiają humor! Teraz Twój pies też może mieć akcesoria pasujące do swobodnej atmosfery. Kolorowe nadruki w arbuzy, dżunglę, a nawet donuty są zabawne, radosne i doskonale podkreślą wasz look.
Kolorowe obroże dla psa, smycze, szelki, torebki na przysmaki i woreczki - w tym roku wszystkie akcesoria mogą do siebie pasować. Będziesz budować spójny styl, czy mieszać wzory? Wybór należy do Ciebie!
Jeżeli w tym roku chcesz biegać z psem, zaopatrz się też w specjalny pas biodrowy i smycz z amortyzatorem.
Polecamy kolorowe szelki i obroże dla psa:
Polecamy smycze dla psa
Polecamy kolorowe szelki dla kota:
Apteczka podróżna dla pupila
Dobre przygotowanie popłaca i pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu. Niektóre sytuacje dość łatwo jest przewidzieć - dlatego mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania.
Nawet jeżeli Twój pies lub kot stosunkowo dobrze znosi jazdę samochodem, warto zaopatrzyć się w preparat uspokajający - szczególnie na dłuższych trasach.
Już na miejscu polecamy użyć produktów adaptacyjnych - w sprayu lub ewaporyzatorze podłączanych do kontaktu. To prosty i sprawdzony sposób, by Twój pupil poczuł się pewniej.
Polecamy produkty ułatwiające podróż dla psa i kota:
Lifehacki, które sprawią, że wyjazdy z pupilem staną się przyjemnością:
- Staranna socjalizacja w warunkach domowych opłaci się w czasie każdego wyjazdu. Oswajanie z miejskim tłumem, schodami ruchomymi, dziwnymi dźwiękami samochodów, obcymi ludźmi, czy pociągami, to coś, co naprawdę ułatwia podróżowanie z ulubieńcem. Pokaż, że świat jest fajny, a nowości nie stanowią zagrożenia.
- Zacznij od krótkich wycieczek. Zanim wylecisz z pupilem samolotem, sprawdź, jak reaguje na jednodniową wycieczkę za miasto.
- Upewnij się, że wybrane miejsce noclegowe naprawdę jest zwierzolubne - może się okazać, że miejsce akceptuje np. tylko małe pieski do 10 kg. Nie jest to miłe, ale się zdarza.
- Przygotuj kwestie czysto formalne. Zwierzę podróżujące za granicę musi mieć chip, paszport i ważne szczepienie na wściekliznę. W niektórych krajach (np. UK, Malta), konieczne jest też wcześniejsze odrobaczenie. W przypadku lotów samolotem sprawdź wymagania konkretnego przewoźnika. Zasady w poszczególnych liniach lotniczych mogą się nieco różnić.
- By chipowanie miało sens, zarejestruj go w przynajmniej jednej międzynarodowej bazie, np. Safe Animal i przed wyjazdem sprawdź, czy dane kontaktowe są aktualne - zwłaszcza jeżeli pupil zachipowany jest od lat. Poza chipem przyda się też zwykła adresówka.
- Pracuj nad podstawowym posłuszeństwem swojego psa. O wiele bardziej bezstresowa będzie podróż z grzecznym pieskiem, który nie sprawia kłopotów. Na początek zacznij od doskonałego przywołania i luźnej smyczy.
- Podczas podróży często rób przerwy.
- Sprawdź kontakty do weterynarzy na miejscu - skaleczenia, problemy żołądkowe, czy przegrzanie mogą się zdarzyć. Wcześniejsze przygotowanie zmniejszy stres w sytuacji awaryjnej.
- Choćby pies był najgrzeczniejszy na świecie, powinien być na smyczy. Zatłoczone miasto, czy dzika przyroda - każde otoczenie ma swoje własne rozpraszacze, które mogą sprawić, że pupil na moment zapomni o uczonych latami zasadach