Kleszcz u kota - objawy, pierwsza pomoc i możliwe powikłania

2020-03-18
Kleszcz u kota - objawy, pierwsza pomoc i możliwe powikłania
Małe, niepozorne i... śmiertelnie niebezpieczne – kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia domowych zwierzaków. Łagodne zimy sprzyjają ich inwazjom. Co zrobić, jeśli znajdziemy kleszcza u kota? Jak chronić pupila przed chorobami odkleszczowymi?

Jak chronić kota przed kleszczami?

Kleszcze to niewielkie pasożyty zewnętrzne, należące do gromady pajęczaków. Na świecie znanych jest aż 900 gatunków, z czego w Polsce występuje około 25 (m.in. kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy). Jeszcze do niedawna kleszcze uważane były za problem sezonowy. Szczyt ich aktywności przypada wiosną (od kwietnia do czerwca) i jesienią (od września do października). Obecnie notuje się je jednak u zwierząt niemal przez cały rok. Ciepłe zimy sprawiają, że kleszcze nie zapadają w stan spoczynku (diapauzy), a ich liczebność wiosną jest znacznie większa. 

Każdy kot wychodzący powinien mieć zapewnioną całoroczną ochronę przed kleszczami. Najskuteczniejszą bronią w walce z kleszczami są preparaty biobójcze, zawierające fipronil lub flumetrynę. U kotów nie należy natomiast stosować specyfików z permetryną (przeznaczonych dla psów) – mogą one wywołać poważne zatrucie. Preparaty na kleszcze dla kota dostępne są w formie kropli (spot-on), sprayów, obroży. Należy pamiętać o ich regularnym aplikowaniu (krople na kleszcze dla kota zwykle zapewniają ochronę przez miesiąc, czas działania obroży antykleszczowych dla kotów wynosi nawet 8 miesięcy). U kotów uczulonych na substancje czynne środków biobójczych, kociąt, ciężarnych i karmiących kotek czy zwierząt cierpiących na przewlekłe choroby warto stosować łagodne preparaty z olejkami eterycznymi lub dimetikonem. 

Nasz kot uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu? Pamiętajmy o odpowiedniej aranżacji przestrzeni. Aby uchronić kota przed kleszczami, należy starannie pielęgnować przydomowy ogródek. Kleszcze lubią miejsca zacienione i silnie zarośnięte, dlatego warto regularnie kosić trawę i karczować zarośla. W ogrodzie można też zasadzić rośliny odstraszające kleszcze – wrotycz czy kocimiętkę. W sezonie największej aktywności kleszczy warto nieco zmodyfikować pory przechadzek kotów – zamiast wypuszczać mruczki o poranku czy wieczorem, lepiej robić to w południe, kiedy pajęczaki są mniej aktywne. 

Nie wszyscy wiedzą, że pewne ryzyko złapania kleszcza istnieje też w przypadku kotów niewychodzących. Jeżeli Twój kot nie wychodzi z domu, ale masz także psa, istnieje ryzyko, że kleszcz przeskoczy z jednego zwierzęcia na drugie. Kleszcza możesz do domu przynieść także ty - na ubraniach, czy butach. Ryzyko jest co prawda małe, ale realne, zwłaszcza jeżeli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu lub Twój pies jest zabezpieczony przed kleszczami jedynie środkami biobójczymi (np. tabletkami), ale nie odstraszającymi. Objawy chorób odkleszczowych mogą być mylnie zinterpretowane nawet w przypadku kotów wychodzących - jeżeli masz kota niewychodzącego właściwa diagnowa będzie jeszcze trudniejsza. By zmniejszyć ryzyko przyniesienia kleszcza do domu, dokładnie sprawdzaj swoją skórę i sierść psa po przyjściu ze spaceru na łonie natury.jak wyjąć kleszcza u kota

Po czym poznać, że kot został ukąszony przez kleszcza?

Kleszcz u kota nie zawsze jest widoczny gołym okiem. Zwykle łatwiej dostrzec postacie dorosłe niż młodociane, które mogą mieć wielkość zaledwie 1,5 mm. Kleszcze na miejsce wkłucia na ciele kota wybierają obszary, gdzie skóra jest cienka i delikatna. Często kleszcze u kotów znaleźć można zatem w okolicach pach, pachwin, uszu, brzucha, karku, pyszczka.

Szybkie wykrycie kleszcza znacznie ułatwia codzienne dokładne wyczesywanie futra kotów. Dobrą okazją do sprawdzenia skóry kota pod kątem obecności pasożytów może być też głaskanie pupila – kleszcz jest zazwyczaj wyczuwalny pod palcami. Przeglądu okrywy włosowej warto dokonywać zwłaszcza po każdym powrocie kota do domu z dłuższych przechadzek. Warto pamiętać, że dla zdrowia kota niezwykle istotne jest usunięcie kleszcza w ciągu 24h od momentu jego wkłucia.
Szybkie wyjęcie kleszcza znacznie ogranicza ryzyko transmisji patogenów, które mogą wywoływać u kotów groźne choroby. Znacznie trudniej rozpoznać, że kleszcz ukąsił kota, jeśli pasożyt zakończył żerowanie i nie znajduje się już na ciele zwierzaka. W miejscu wkłucia kleszcza czasami obserwuje się odczyn zapalny lub alergiczny – skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Niestety, zdarza się, że atak pajęczaków zostaje przeoczony, a u kotów po pewnym czasie pojawiają się choroby odkleszczowe. W takim przypadku dopiero dokładna diagnostyka przeprowadzona przez lekarza weterynarii może pomóc znaleźć źródło choroby.

Jak usunąć kleszcza u kota?

Usuwanie kleszcza nie jest raczej skomplikowane i można przeprowadzić je samodzielnie w domu. Do zabiegu należy się jednak odpowiednio przygotować. Kleszcza najłatwiej wyciągnąć za pomocą pęsety lub kleszczołapek. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia się chorobą odkleszczową, warto zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne. Kot w czasie zabiegu powinien siedzieć na stabilnej powierzchni (np. macie antypoślizgowej). Kleszcza chwytamy za głowę, jak najbliżej miejsca wkłucia, czyli tuż przy skórze kota. Pajęczaka możemy usunąć ruchem obrotowym (wykręcając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) lub wyciągnąć prostopadle do skóry, ku górze. Kleszczy nie należy smarować alkoholem czy tłuszczem – może to spowodować u pasożytów wymioty, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób odkleszczowych u kota. Po zabiegu warto zdezynfekować skórę kota i dokładnie obejrzeć ranę. Jeśli na ciele kota widoczne są fragmenty kleszcza, można spróbować usunąć je igłą. W przypadku problemów z wyciągnięciem kleszcza najlepiej poprosić o pomoc lekarza weterynarii. 

Usunięcie kleszcza jest łatwiejsze niż myślisz, dlatego nie zwlekaj, licząc, że sam odpadnie. Podczas przenoszenia chorób odkleszczowych ważny jest czas, jaki minie od wgryzienia d usunięcia - im szybciej usuniesz kleszcza, tym mniejsze będzie ryzyko zachorowania pupila. Pamiętaj, że konieczne jest usunięcie kleszcza w całości. Jeżeli główka lub jakakolwiek inna część kleszcza zostanie w skórze, poproś o pomoc w wyciągnięciu pozostałości weterynarza.Choroby odkleszczowe u kota – objawy

Kleszcze są wektorami wielu groźnych patogenów. Choroby odkleszczowe są jednak u kotów rzadko rozpoznawane. Często nie dają żadnych wyraźnych objawów, co znacznie utrudnia ich zdiagnozowanie.W przypadku wykrycia kleszczy u kota warto zachować czujność i bacznie obserwować pupila. Jeśli zauważymy, że kot wykazuje niepokojące objawy choroby, np. utratę apetytu, gorączkę, apatię, światłowstręt, kulawizny, osłabienie, biegunkę, wymioty, problemy z poruszaniem, niezwłocznie skonsultujmy się z weterynarzem. Kleszcz u kota może wywołać m.in. anaplazmozę, hemobartonellozę, erlichiozę. Borelioza u kota nie jest często diagnozowana – na ogół przebiega bezobjawowo. U kotów nie obserwuje się również gwałtownie przebiegającej babeszjozy. Jeżeli podejrzewamy, że nasz kot cierpi z powodu choroby spowodowanej przez kleszcza, możemy wykonać badania serologiczne na obecność specyficznych przeciwciał. 

Oprócz chorób odkleszczowych spore niebezpieczeństwo stwarzają licznie występujące kleszcze u kota. Mogą one doprowadzić do anemii, paraliżu kleszczowego, stanów zapalnych skóry. Inwazje kleszczy są szczególnie groźne dla młodych i osłabionych kotów. Nigdy nie należy więc ich lekceważyć. 

Czytaj również: Kot ~ Zdrowie i pielęgnacja

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Ochrona przed kleszczami dla każdego członka rodziny - kompleksowy poradnik

Poprzedni wpis: Borelioza u psa - objawy i metody leczenia

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel