Magiczna kocimiętka - uprawa i jej wpływ na kocie zachowanie

2020-03-18
Magiczna kocimiętka - uprawa i jej wpływ na kocie zachowanie
Kocimiętka z powodzeniem może rosnąć w Twoim ogrodzie, ale poradzi sobie również na balkonie. Z jej uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik i wielbiciel roślin. Jej ciekawa nazwa wcale nie jest przypadkowa. Większość kotów czuje do niej miętę. Dowiedz się więcej o kocimiętce i sprawdź, dlaczego Twój pupil tak za nią przepada.

Kocimiętka - co to takiego?

Kocimiętka (łac. nepeta cataria) to roślina o zielonych liściach, na których dostrzec można srebrny połysk. Kiedy kwitnie, pojawiają się na niej kwiaty w fioletowym kolorze. Wygląda pięknie, zwłaszcza jeśli decydujemy się na jej uprawę w większej ilości. Co ważne, nie jest trudna w utrzymaniu. Poradzi sobie zarówno w ogródku, jak i na balkonie. Będzie miała najwyżej metr wysokości.

zabawka z kocimiętką czy warto

Kocimiętkę faassena (nepeta x faassenii), którą znamy z naszych ogrodów, wyhodowano w warunkach botanicznych poprzez skrzyżowanie jej dwóch gatunków: nepetella oraz Mussina. Odmiana ta wyróżnia się pięknymi fioletowymi kwiatami o intensywnym kolorze. Jednak kocimiętka właściwa to ta, którą Rzymianie przed wiekami uprawiali w swoich ogrodach. Wyróżniamy około 250 gatunków kocimiętki, a większość z nich jest uwielbiana przez koty. Jej wielbicielami są także pszczelarze - choć zapach kocimiętki odstrasza więszość owadów, pszczoły uznają jej zapach za niezwykle przyjemny. łagodzi ich obyczaje na tyle, że pszczelarze nacierają kocimiętką dłonie przed przystąpieniem do pracy.

Kocimiętka uprawa - o czym pamiętać?

Kocimiętki nie należą do zbyt wymagających roślin. Całkiem dobrze radzą sobie w czasie krótkotrwałej suszy, jednak jeśli deszcz nie pojawi się zbyt długo - zaczną wymagać podlewania. Ponieważ to rośliny dość wysokie - warto zadbać o to, by miały podpórkę. Jeśli chcemy, by pięknie kwitła i cieszyła oko swoimi fioletowymi kwiatami, możemy przyciąć ją po tym, jak zakończy się okres pierwszego kwitnięcia. Warto także pamiętać o odpowiednim nawożeniu rośliny. Nawozy organiczne będą najlepszym wyborem.

Zastosowanie kocimiętki

Fakt, że kocimiętka pięknie wygląda i dodaje uroku miejscom, które zdobi, to tylko część jej zalet. Z ogrodniczego punktu widzenia kocimiętki to rośliny, które bardzo skutecznie odstraszają niektóre owady, m.in. muchy i komary. To dlatego dobrze mieć je na swoim balkonie albo w pobliżu ogrodowej altany. Niektóre gryzonie, np. szczury, również są kocimiętce niechętne. Kocimiętkę możemy także stosować jako zioło o działaniu przeciwzapalnym i relaksującym.

Kocimiętka dla kota - czy koty rzeczywiście szaleją na jej punkcie?

Polska nazwa tej rośliny pochodzi od jej niezwykłych właściwości, które mają spory wpływ na koty. Zapach kocimiętki wywołuje u kotów określone zachowania: stają się bardziej skore do pieszczot (wręcz się ich domagają!), potrafią lizać liście rośliny, próbować się w nich tarzać.

Czasem również możesz zaobserwować, że Twój kot zachowuje się tak, jakby się z kimś bawił. To właśnie zapach kocimiętki tak na niego działa. Z powodzeniem można stwierdzić, że kocimiętka działa na koty podobnie jak narkotyk (nie uzależnia jednak i jest w pełni bezpieczna dla kota). Jednak czy na wszystkie? Z pewnością nie. Fascynację kocimiętką odczuwają tylko te koty, które mają ku temu predyspozycje genetyczne. Szacuje się, że około połowa kotów będzie reagować na kocimiętkę nieznacznie lub wcale. Nie reagują na nią także małe kocięta i koty w podeszłym wieku.

działanie kocimiętki

Dlaczego zapach kocimiętki ma tak duży wpływ na zachowanie kota? Nepeta lakton, który się z nim wydziela, jest bardzo podobny do zwierzęcych feromonów. To właśnie dlatego kot w towarzystwie pachnącej kocimiętki zaczyna się zachowywać nieco inaczej. Co ciekawe, dostępne są różnego rodzaju zabawki z kocimiętką. To dobry pomysł dla tych kotów, które dość trudno skłonić do zabawy i aktywności fizycznej. Większość z nich będzie zabawką z kocimiętką zainteresowana i skora do tego, by poruszać się więcej niż zwykle. Ma to zbawienny wpływ na kondycję kotów. Tego typu produkty są dla kota zupełnie bezpiecznie i spokojnie możesz sprawić swojemu pupilowi taki prezent. Znajdziesz wśród nich np. myszki z kocimiętką. To dla Twojego kota zabawa na długie godziny. Co ciekawe, nawet te koty, które obok samej kocimiętki potrafią przejść obojętnie - na zabawkę reagują raczej entuzjastycznie.

Kocimiętka cena - ile kosztuje i gdzie kupić?

Kocimiętkę znajdziesz w sklepie ogrodniczym pod różnymi postaciami. Mogą być to nasiona, które samodzielnie zasiejesz w swoim ogródku lub w doniczce na balkonie. Może być to także żywa roślina, która od razu ozdobi miejsce, w którym stanie. Zwróć uwagę na to, że najpiękniej kocimiętka prezentuje się wtedy, kiedy jest jej dużo. Dlatego z powodzeniem można zdecydować się na większą ilość doniczek. Wysiana w maju kwitnie do jesieni. Jest odporna na mróz i na pewno przetrwa zimę, o to nie musisz się martwić. Możesz również kupić kocimiętkę jako suszone zioło. Można sporządzić z niego napar, który jest bardzo pomocny na wiele dolegliwości. Kocimiętka wspaniale działa w przypadku chorób nerek i wątroby, będzie również dobrym rozwiązaniem przy bezsenności, nerwowości i przeziębieniach.

Nasiona kocimiętki kosztują maksymalnie kilka złotych. Można również zaopatrzyć się w cały zestaw do uprawy kocimiętki, w którym znajdują się wszelkie niezbędne podczas sadzenia i pielęgnacji rzeczy - będzie on kosztował około pięćdziesięciu złotych. W zielnikach pod nazwą "nepeta cataria" znajdziesz potrzebne podczas uprawy informacje. Za maksymalnie kilkanaście złotych kupisz natomiast zioła gotowe do przyrządzania z nich naparów.

Kocimiętka dla kota może zachęcić do zabawy pupila o mniejszej aktywności, działa też na kota relaksująco - może być więc z powodzeniem stosowana dla uspokojenia pupila w stresujących sytuacjach. Saszetka kocimiętki wsypana do kartonowego drapaka zachęci pupila do korzystania z niego, a kocimiętka dla kota w sprayu będzie pomocna, by przekonać pupila do wejścia do transportera. Ta niepozorna roślina sprawi, że Twój kot będzie szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany. Nic dziwnego, że zabawki z kocimiętką cieszą się stałym powodzeniem wśród opiekunów kotów.


Czytaj również: Kot ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Po co kotu drapak? Drapanie jako element kociego behawioru

Poprzedni wpis: Kleszcz u kota - objawy, pierwsza pomoc i możliwe powikłania

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixelpixel