Kot dla zapracowanych — jaką rasę wybrać

2023-10-17
Kot dla zapracowanych — jaką rasę wybrać

Według popularnych stereotypów większość kotów całe dnie śpi, a kiedy nie śpi, zajmuje się ignorowaniem swojego człowieka. Inne pokazują kota jako samotnika, który nie odwzajemnia ludzkiej miłości i nie potrzebuje spędzać z nim zbyt dużo czasu. Nic dziwnego, że kota często przedstawia się jako idealnego pupila dla osoby, która bardzo dużo pracuje, rzadko bywa w domu i z pewnością nie ma czasu na opiekę nad psem.

Naszym zdaniem koty są niezwykle złożonymi zwierzętami, a ich świat emocji i uczuć zbyt często jest sprowadzany do krzywdzących stereotypów. Sprawdź, jaki kot będzie idealny dla pracusia i czy na pewno będziesz dobrym opiekunem dla mruczącego pupila.

Spis treści

Czy kot to na pewno samotnik?

Koty to indywidualiści, wśród których zdarzają się osobniki mniej lub bardziej pragnące towarzystwa człowieka. Koty półdzikie, tolerujące człowieka, koty, które lubią przebywać w towarzystwie opiekuna, ale nie inicjują kontaktu i kocie przylepy – kiedy spektrum socjalizacji jest tak duże, trudno generalizować.

Pewne jest natomiast, że koty nieco inaczej niż my postrzegają normy społeczne. Niektóre koty lubią przebywać w tym samym pomieszczeniu, co opiekun, ale nie czują potrzeby fizycznego kontaktu. Inne same wybierają, kiedy mają ochotę zbliżyć się do opiekuna, np. otrzeć się o nogę i pójść w swoją stronę. To, że kot nie wskakuje Ci na kolana, wcale nie oznacza, że Twoja obecność w domu jest dla niego obojętna.

kot leżący sam na kanapie

Czy na pewno masz czas na kota

Szybkie tempo życia, duża ilość obowiązków i zobowiązań sprawia, że osoby kochające zwierzęta szukają pupila, który nie będzie cierpiał z powodu stylu życia swojego opiekuna. Nie każdy z nas jest jednak fanem gryzoni, rybek, czy gadów, które w przeciwieństwie do psów, wymagają znacząco mniej czasu. Drogą eliminacji wybór często pada na kota. Czy to podejście jest jednak dobre dla pupila?

Dla kota ważny jest nie tylko czas, który jesteś w stanie mu poświęcić, ale też rutyna, która zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz mieć absorbującą pracę, życie towarzyskie, hobby i szczęśliwego kota… jeżeli Twój grafik będzie stabilny i w miarę przewidywalny. Dla kota takie drobiazgi jak godzina karmienia, rytuały pielęgnacyjne, czy stałe godziny Twojej aktywności w domu zapewniają kotu spokój. Życiu z kotem nie sprzyja za to nieregularny tryb życia, praca zmianowa, czy częste wyjazdy.

W przeciwieństwie do psa, kot może zostać sam w domu nawet 10-12 godzin, jednak kiedy wrócisz do domu, koniecznie zadbaj o swojego pupila – wymień wodę, nakarm, sprzątnij kuwetę, ale też pobaw się z ulubieńcem. Zadbaj też, by Twój dom był przyjazny dla kota, niezależnie od tego, ile spędzasz z nim czasu. By kot czuł się w Twoim domu dobrze, zapewnij mu kocie kryjówki, drapaki, czy półki do wdrapywania się (w przypadku skocznych kotów, które lubią się wspinać). Więcej o przyjaznym dla kota wnętrzu przeczytasz we wpisach:

Jeżeli Twoja praca wiąże się z wieloma wyjazdami, koniecznie przemyśl, jak będzie w takiej sytuacji wyglądać opieka nad pupilem. Jeżeli podczas Twojej nieobecności kot ma przebywać u członka rodziny, czy znajomego, zadbaj o to, by pupil czuł się u nich jak w drugim domu. Tego problemu nie będzie, jeżeli mieszkasz z partnerem, współlokatorem, czy członkiem rodziny o bardziej przewidywalnym rozkładzie dnia, zwłaszcza jeżeli chce on uczestniczyć w opiece nad zwierzakiem.

Sprawdź także: Akcesoria dla kota

Rasy kotów dla zapracowanych

Wbrew pozorom, wiele ras kotów jest bardzo towarzyska i potrzebuje dużo uwagi. Jeżeli wiele czasu spędzasz poza domem, niektóre rasy kotów po prostu nie są dla siebie. Do kotów znanych z dużej potrzeby wspólnie spędzonego czasu należą wszystkie rasy kotów nagich – sfinksy i devony, ale też koty syjamskie, czy ragdolle.

Nieco większy dystans zachowują często koty europejskie i amerykańskie, a także koty norweskie leśne, czy kartuskie.

portret szarego kota

Najlepszy kot dla pracusia

Dla osoby, której często nie ma w domu, najlepszy będzie wbrew pozorom nie kot rasowy, ale bezdomniak ze schroniska. Adopciaki mogą (choć nie muszą) mieć mniejsze lub większe problemy behawioralne, natomiast wiele z nich zachowuje dystans w stosunku do człowieka i nie szuka jego towarzystwa – potrzebuje po prostu ciepłego mieszkania, pełnej miski i czystej kuwety. Pamiętaj jednak, że zdobycie zaufania takiego kota może trochę potrwać, a stosunkowa bezproblemowość ma swoją drugą stronę – kiedy pojawisz się w domu, pupil niekoniecznie będzie miał ochotę na wspólny wieczór z serialem i głaskaniem po brzuszku.

Sprawdź także: Zanim adoptujesz kota. Co musi wiedzieć przyszły opiekun

Przestrzegamy Cię jednak, by zakładać, że nieufny i zdystansowany będzie każdy kot do adopcji. Koty są po prostu… różne. Mają różne charaktery i doświadczenia z człowiekiem, które kształtują ich zachowanie. Wśród dawnych bezdomniaków są także koty, które pragną kontaktu z człowiekiem i kochają czułości. Dlatego przed przygarnięciem czworonoga porozmawiaj uczciwie z pracownikiem schroniska, fundacji, czy domu tymczasowego na temat swojego trybu życia i warunków, które możesz zapewnić zwierzakowi.

Wiele schronisk i fundacji ma pod swoimi skrzydłami zbyt wiele podopiecznych. Dla wielu kotów zabiegany, ale odpowiedzialny opiekun będzie lepszy niż życie w schronisku.


Czytaj również: Kot ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Dokarmianie kotów - jak mądrze pomagać wolnożyjącym kotom

Poprzedni wpis: Wilczarz irlandzki - piękny, spokojny olbrzym

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixelpixel