Najbardziej efektowne rasy kotów — te koty robią wrażenie!

2023-06-22
Najbardziej efektowne rasy kotów — te koty robią wrażenie!

Choć ras kotów jest o wiele mniej niż psich, wśród kotów istnieje całkiem spora różnorodność. Znamy rasy małe, średnie i duże, długowłose, krótkowłose, a nawet nagie – o najróżniejszych umaszczeniach nawet nie wspominając. Niektóre rasy kotów są szczególnie zjawiskowe – sprawdź więc nasz całkiem subiektywny ranking najbardziej efektownych ras kotów!

Spis treści

Maine coon

Maine coony to majestatyczne, duże koty, które mogą ważyć nawet 8 kg! Według legendy miały być potomkami zwyczajnych kotów i… szopów praczy. Choć oczywiście z biologicznego punktu widzenia jest to niemożliwe, wiele mówi o rozmiarach main coona. Szczególnie imponujące są samce maine coonów, które są zazwyczaj znacząco większe od kotek.

Mimo nieco groźnego wyglądu to bardzo przyjazne koty, które uwielbiają się bawić i bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. Są łagodne i towarzyskie – najczęściej słabo znoszą samotność. Bez problemu za to dogadają się z innym psem, czy kotem. Ich gęsta sierść jest piękna i sprawia wrażenie trudnej do utrzymania w dobrym stanie, jednak wystarczy codziennie przeczesać pupila, by nie powstawały kołtuny – włoski nie plączą się tak, jak chociażby w przypadku kotów perskich. Maine coony występują w różnych umaszczeniach, z których najbardziej popularny jest srebrzysty i rudy. O wiele rzadsze są czarne maine coony – kocięta o tym umaszczeniu są zazwyczaj o wiele droższe.

Maine coon to kot dla każdego. Niestety ze względu na jego rozmiary, niektóre typowe akcesoria dla kotów mogą być dla niego zbyt małe. Opiekunowie maine coonów często wybierają więc legowiska, czy transportery przeznaczone dla… mniejszych psów.

Więcej o maine coonach przeczytasz w naszym wpisie na blogu: Maine coon – opis rasy.

srebrny maine coon w kuchni

Sfinks

Sfinksy to koty, które budzą wiele emocji, lecz na pewno nie da się koło ich przejść obojętnie. Ich egzotyczny wygląd to efekt przypadkowej mutacji, która została celowo utrwalona przez hodowców. Sfinksy mogą wydawać się groźne na pierwszy rzut oka, lecz to tylko pozory. To koty bardzo łagodne i przywiązane do opiekuna. Niektórzy mówią, że ich charakter bardziej przypomina psi, niż koci.

Brak sierści sprawia, że koty tej rasy szybciej marzną i w chłodniejsze miesiące muszą nosić sweterki – to sprawia, że ich wygląd jest jeszcze bardziej charakterystyczny.

Choć sfinksy nie mają sierści, nie oznacza to, że są kotami hipoalergicznymi – takie rasy po prostu nie istnieją, alergię może wywołać kontakt ze śliną, czy naskórkiem. Możliwe jednak, że brak sierści wpłynie u niektórych alergików na mniejsze natężenie objawów – jedyną metodą, by to sprawdzić, jest bezpośredni kontakt z kotem tej rasy.

Pielęgnacja sfinksów jest nie tyle prostsza, ile po prostu inna. W przeciwieństwie do innych ras kotów sfinks potrzebuje częstych kąpieli, a latem – kremu z filtrem. Koty sfinksy potrzebują też uważniejszej pielęgnacji oczu.

Więcej o sfinksach przeczytasz w naszym wpisie na blogu: Kot sfinks — poznaj kota bez sierści, który wzbudza skrajne emocje

kot sfinks

Kot bengalski

Koty bengalskie są unikatowe ze względu na swoje umaszczenie. Choć mają wielkość i budowę zwyczajnego kota, ich sierść ma cętki – zupełnie, jak u dzikiego kota! Dzięki temu koty bengalskie wyglądają niesamowicie egzotyczne. Są zwinne, gibkie i poruszają się w niesamowicie płynny sposób – obserwowanie ich to prawdziwa przyjemność!

To żywiołowe, energiczne i zawsze chętne do zabawy koty. Na pewno nie będziesz nudzić się z pupilem tej rasy. Mają bardzo silny instynkt łowiecki, dlatego lepiej nie próbuj łączyć opieki nad kotem bengalskim i gryzoniem, czy kanarkiem. Łatwiej dogadają się z psem, niż innym kotem – mają silny instynkt terytorialny.

Sprawdź także: Zabawki dla kota

Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Sprawdź nasz wpis: Kot bengalski – wyjątkowy kot o niecodziennej historii.

kot bengalski w trakcie skoku

Kot syjamski

Wąski pyszczek z charakterystyczną ciemną maską i intensywnie niebieskie oczy w kształcie migdała? To musi być kot syjamski! Smukła, elegancka sylwetka podkreśla eleganckie rysy.

Koty syjamskie wyglądają królewsko, jednak na pewno nie zachowują się wyniośle. Uwielbiają mruczeć i prowadzić wyjątkowe kocie rozmowy ze swoimi opiekunami. To nie jest kot dla Ciebie, jeżeli szukasz ciszy!

Koty syjamskie są bardzo inteligentne, lubią się uczyć, a często wiele radości sprawia im wykonywanie różnych sztuczek. Lubią zwracać na siebie uwagę i być podziwiane – Twój kot syjamski będzie chciał czuć się doceniony i kochany.

Koty syjamskie warto kupować roztropnie, wyłącznie z hodowli naprawdę dbających o zdrowie. Rasa jest obciążona chorobami genetycznymi, którym można w dużym stopniu zapobiec, badając regularnie przyszłych rodziców kociąt.

Dowiedz się więcej o kotach syjamskich: Kot syjamski — egzotyczny kot o hipnotyzującym spojrzeniu

kot syjamski

Najbardziej wyjątkowy – kot wielorasowy?

Jeżeli szukasz kota o wyjątkowym wyglądzie, nie musisz kupować kota rasowego. Koty nierasowe, które możesz adoptować w schronisku, czy przez fundację wspierającą bezdomne koty często są piękne i wyjątkowe. Często mają cechy charakterystyczne różnych ras kotów – nietypową barwę oczu, umaszczenie, czy cechy charakterystyczne.

Co istotne, opiekunowie kota w schronisku (w jeszcze większym stopniu w domu tymczasowym) mogą Ci opowiedzieć o charakterze konkretnego kota, dzięki czemu upewnisz się, że nie tylko jego charakter pasuje do Twoich marzeń o idealnym pupilu. Dzięki temu łatwiej jest dopasować człowieka i kota, którzy będą tworzyli zgrany zespół przez długie lata!

szary kot domowy

Wyjątkowy kot rasowy – jak kupować

Zakup kota to wielka odpowiedzialność. Warto więc przygotować się do przyjęcia pod swój dach wymarzonego pupila. Zacznij od sprawdzenia legalnych hodowli interesującej Cię rasy. Dobre hodowle należą do dużych organizacji felinologicznych. W Polsce jedną z największych jest Felis Polonia (FPL) – należąca do FIFe – Federation Internationale Feline.

Poza FIFe hodowla może należeć do klubu zrzeszonego w WCF, TICA, czy CFA – wszystkie te organizacje należą do WCC (World Cat Congres). Hodowle zrzeszone w międzynarodowych organizacjach są zobowiązane do utrzymania standardów organizacji, a kocięta przechodzą przez przeglądy hodowlane. Organizacje felinologiczne stawiają również ograniczenia dotyczące ilości miotów u jednej kotki – by kocie mamy mogły odpocząć.

Choć cena rasowych kociąt bywa wysoka (w zależności od rasy kota, ale też jego specyficznych cech konkretnych kotów – kocięta, które zapowiadają się na gwiazdy wystaw, mogą być droższe) – zakup taniego kota w pseudohodowli to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Koty w pseudohodowlach są zaniedbywane, zbyt szybko odłączane od mamy i rodzeństwa, nie dba się też o odpowiednią opiekę weterynaryjną.

Jeżeli marzysz o kocie konkretnej rasy, a nie jesteś w stanie zapłacić rynkowej ceny za kociaka, możesz zainteresować się organizacjami ratującymi koty konkretnych ras. Jest jednak mały haczyk – zazwyczaj są to koty potrzebujące specjalistycznej opieki medycznej, na którą nie było stać poprzedniego opiekuna lub specyficzne problemy behawioralne. Przemyśl, czy jesteś gotowy zajmować się pupilem o specjalnych potrzebach. W przypadku kotów przewlekle chorych konieczne jest często stałe leczenie, które może przewyższyć cenę zakupu zdrowego kota z dobrej hodowli.

Rasowe koty raczej też nie trafiają do schroniska – a jeżeli już, to w wyniku interwencji (pseudohodowla lub znęcanie się nad zwierzętami). W tym przypadku adopcja nie jest możliwa – koty z interwencji pozostają pod opieką schroniska przynajmniej na czas procesu sądowego.

Wygląd pupila jest dla wielu z nas ważny – nie zamierzmy tego w żaden sposób oceniać. Jednak jeżeli nie jesteś w stanie wydać większej kwoty na kota wymarzonej rasy najlepszym rozwiązaniem jest uzbieranie w dłuższym czasie funduszy. Być może jednak zdecydujesz się na adopcję kota ze schroniska?


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Odwodnienie kota - jak pomóc pupilowi (nie tylko latem)

Poprzedni wpis: Jak przygotować się na wyjazd z psem — poradnik dla każdego!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023

Polecane

pixelpixel