Zanim kupisz szczeniaka — jak przygotować się na psa w domu

2024-03-05
Zanim kupisz szczeniaka — jak przygotować się na psa w domu

Planujesz zakup szczeniaka? Czworonożny przyjaciel wniesie w Twoje życie mnóstwo radości, ale nie ma co ukrywać – pies to również olbrzymia odpowiedzialność. Kilkumiesięczny maluszek jest równie uroczy, co absorbujący, a Twoim zadaniem jest wychować go na szczęśliwego i ułożonego pupila. Zadanie, którego chcesz się podjąć, może być trudne, ale staje się łatwiejsze, kiedy dobrze się do niego przygotujesz. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim odbierzesz szczeniaka z hodowli.

Spis treści

Jaka rasa psa najbardziej do Ciebie pasuje

Powiedzmy sobie to wprost, wszystkie szczeniaczki są urocze. Wygląd nie powinien być jednak głównym argumentem, by wybrać towarzysza na kilka-kilkanaście lat. Wiele uroczych i popularnych ras psów (np. border collie) to psy pracujące, które potrzebują bardzo dużo różnorodnych aktywności. Nie zawsze wystarczają długie spacery, wiele ras psów potrzebuje również stymulacji intelektualnej, treningu.

Czasochłonna może być także pielęgnacja – przy czym nie tylko psy długowłose potrzebują regularnych zabiegów. Urocze buldożki francuskie to psy o bardzo krótkiej sierści, a jednocześnie wymagające systematycznej pielęgnacji – głównie charakterystycznych fałdek.

W przypadku ras dużych koniecznością może być dom z ogrodem – choć często bardziej ze względu na problemy zdrowotne. Psy ras dużych są szczególnie narażone na dysplazję stawów biodrowych i istnieje realne prawdopodobieństwo, że w starszym wieku chodzenie po schodach będzie poza ich zasięgiem (a jeżeli nawet pies będzie mógł poruszać się po schodach – będzie to niewskazane przez lekarza).

Istnieje ponad 300 ras psów – jesteśmy pewni, że niemal każdy z nas może wybrać rasę psa dopasowaną do stylu życia i charakteru. Pieski małe i duże, spokojne i energiczne – w naszych wpisach na blogu znajdziesz charakterystykę najróżniejszych psów.

Czytaj także: Pies ~ Rasy psów

Gorąco zachęcamy Cię także do adopcji kundelka. W schroniskach na dom czeka zbyt wiele psów, w tym wiele młodych psiaków. Zresztą – adopcja dorosłego psa też ma swoje plusy – starsze i ułożone psy często są już nauczone chociażby załatwiania się na dworze, czy grzecznego zachowania podczas spaceru.

trzymiesięczny szczeniak golden retrievera na rękach

Jak wybrać hodowlę i dlatego to tak ważne

Pies to przyjaciel na lata, dlatego to nie jest wszystko jedno, gdzie kupisz szczeniaka. Podstawą jest wybór legalnej hodowli zrzeszonej w ZKwP – jedynym rzetelnym związku kynologicznym w Polsce.

Zgodnie z prawem legalny jest zakup psa z każdej hodowli zrzeszonej w jakiejkolwiek organizacji kynologicznej, jednak ZKwP jako jedyna spełnia podstawowe standardy związane z dobrostanem zwierząt – w tym badania przyszłych rodziców szczeniąt i zapobieganie zbyt bliskiemu pokrewieństwu.

Hodowle zrzeszone w ZKwP muszą spełniać normy związane z częstotliwością ciąż u suczek (by psia mama nie podupadła na zdrowiu przez zbyt częste ciąże), opieki weterynaryjnej, czy ogólnego dobrostanu zwierząt.

W przypadku psów z pseudohodowli nie jest to oczywiste. Zwierzęta są przetrzymywane w bardzo złych warunkach, normą jest chów wsobny, a szczenięta o wiele częściej cierpią z powodu chorób genetycznych. Wybór legalnej hodowli dbającej o dobro psów to coś, czego nie można przecenić.

Rodowód szczeniaka jest więc przede wszystkim wyrazem troski o dobro zwierząt.

Wybierz hodowcę, który otwarcie przedstawi Ci plusy i minusy życia z psem konkretnej rasy, także wrażliwe kwestie zdrowotne. Rzetelny hodowca nie będzie mieć oporów przed przedstawieniem wyników badań szczeniąt i rodziców. Normalne jest zainteresowanie hodowcy Tobą i Twoją rodziną – w końcu ma Ci powierzyć życie szczeniaka, o którego dbał od pierwszych chwil życia.

Ceny szczeniąt rasowych dla wielu osób mogą być zaporowe, jednak najczęściej hodowle nie zarabiają wiele na sprzedaży – opieka weterynaryjna nad suką i szczeniakami, odpowiednia dieta, a nawet badania poprzedzające samo krycie – to wszystko olbrzymie koszta. Jeżeli nie stać Cię na pupila wymarzonej rasy, możesz oszczędzać lub wybrać kundelka.

Alternatywą są stowarzyszenia ratujące psy konkretnych ras – jednak to rozwiązanie, które warto dobrze przemyśleć. Jedynie mała część psów, które można adoptować w ten sposób, to w miarę bezproblemowe psy rasowe, które straciły dom ze względu np. na śmierć opiekuna. Zdecydowania większość to psy cierpiące na poważne choroby typowe dla rasy, czy psy po przejściach, z dużymi problemami behawioralnymi. Adoptowanie takiego pupila to wielka odpowiedzialność, to nie jest gra warta świeczki, jeżeli Twoją jedyną motywacją, by mieć takiego psa, jest modny wygląd.

słodki szczeniak owczarka niemieckiego w biegu na dworze

Przygotowanie wszystkich domowników na czworonożnego lokatora

Jeżeli nikt z Tobą nie mieszka i będziesz jedyną osobą odpowiedzialną za szczęśliwe życie psa, nie musisz się z nikim konsultować przed zakupem czworonoga. To tylko Twoja decyzja i Twoja odpowiedzialność. Nieco inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeżeli mieszkasz z rodziną, przyjaciółmi, czy współlokatorami.

Postawienie bliskich przed faktem dokonanym to nie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza jeżeli wiesz, że pojawienie się psa w domu nie wzbudzi u wszystkich podobnego entuzjazmu. W grę wchodzi kwestia uczulenia, lęku przed psami, czy chociażby kultura osobista. Nie każdy z nas ma jedynie pozytywne doświadczenia z psami, nie każdy też musi lubić zwierzęta.

Dodatkową kwestią pozostaje odpowiedzialność za psa rodzinnego. Jeżeli Twoi domownicy wyrażą zgodę na zwierzaka, ale nie chcą przejmować obowiązków z nim związanych – czy na pewno jesteś w stanie i chcesz samodzielnie zatroszczyć się o codzienne spacery, karmienie, czy opiekę na czas urlopu? Kiedy szczeniak będzie już w domu, łatwiej będzie mieć ustalone podobne kwestie.

Także dzieci powinny przygotować się na przybycie czworonoga – w miarę możliwości. Już dziecku w wieku wczesnoprzedszkolnym można (a nawet trzeba) tłumaczyć, że pies to nie zabawka, a żywe stworzenie, które nie zawsze ma ochotę być przytulane i głaskane. Wtedy jednak maluch nie do końca jeszcze panuje nad chęcią nawiązania kontaktu i dorosły musi kontrolować sytuacje – dla bezpieczeństwa zarówno dziecka, jak i psa.

Jeżeli w domu żyją inne zwierzęta, przemyśl, co zrobisz, np. jeżeli szczeniak nie polubi się z kotem, czy – co gorsza – będzie chciał upolować gryzonia. Twoim zadaniem jest zapewnienie wszystkim zwierzakom żyjącym w domu bezpieczeństwa i komfortu. Zastanów się, co zrobisz, kiedy konflikt między zwierzakami okaże się nie do rozwiązania, np. szczeniak nie zostanie zaakceptowany przez Twojego drugiego psa pomimo prób załagodzenia konfliktu.

Psie zasady – ustal je jak najwcześniej

Życie z psem jest łatwiejsze, jeżeli wcześniej przemyślisz, jak będzie wyglądać porządek dnia i na co będziesz pozwalać ulubieńcowi. Nie wszystkie kwestie da się przemyśleć, a część zasad zostanie zweryfikowana przez rzeczywistość, ale lepszy nieidealny plan, niż chaos.

Pamiętaj, że szczeniak może czuć się zagubiony w nowym otoczeniu, dlatego jasne zasady wbrew pozorom mogą pomóc mu w zrozumieniu nowej rzeczywistości.

Podstawowe kwestie, które najczęściej są dla nas ważne to m.in. miejsce snu psa, a także miejsca dostępne i niedostępne dla pupila. Pamiętaj, że dla psa łatwiejsze będzie zrozumienie, że kanapa to nie miejsce dla niego (nawet jeżeli od czasu do czasu będzie próbował na nią wskoczyć), niż to, że w pierwszych miesiącach mógł na niej odpoczywać, ale później z jakiegoś powodu się to zmieniło.

Jeżeli nie mieszkasz sam, pamiętaj, by „psie zasady” przedyskutować wspólnie.

portret szczeniaka biało-brązowego border collie w dużym zbliżeniu

Jak zorganizować życie z psem

Pierwsze tygodnie ze szczeniakiem bywają bardzo intensywne. Wiele osób planuje rozpocząć pierwsze dni z psem podczas urlopu, jeżeli możesz przez kilka dni pracować zdalnie – super. Nie każdy ma jednak taką możliwość, wtedy może być trudniej, ale wierzymy, że dobre przygotowanie i pomoże.

Przede wszystkim – zacznij od edukacji. Książki, artykuły na blogu, czy nawet kursy stworzone przez behawiorystów – w internecie znajdziesz mnóstwo rzetelnej wiedzy, która ułatwi Ci pierwsze dni ze szczeniakiem. Większość wyzwań, z jakimi mierzą się świeżo upieczeni opiekunowie szczeniąt, jest naprawdę przewidywalna. Kiedy będziesz wiedzieć, na co się przygotować, będzie Ci łatwiej. Polecamy Ci naszego bloga, a w szczególności te wpisy:

Przygotowanie się do życia ze szczeniakiem pomaga, ale wiemy dobrze, że niektóre sytuacje i tak będą zaskoczeniem, chociażby ze względu na to, że podczas wielu przygód ze szczeniakiem zderzamy się z własnymi emocjami. Czy to oznacza, że nie warto się uczyć? Absolutnie nie! Po prostu sama teoria to trochę za mało, by zostać idealnym opiekunem szczeniaka.

portret białego szczeniaka ttb na brązowym tle

Jak przygotować wyprawkę dla szczeniaka

Drugim, bardzo ważnym elementem jest psia wyprawka. Nie musi być ona szczególnie rozbudowana w pierwszych dniach, ale niektóre elementy są obowiązkowe. Na początek przygotuj bezpieczny transporter, konieczny, by w ogóle pupil pojawił się u Ciebie w domu. To Ty odbierasz szczeniaka z hodowli. Jeżeli hodowca upiera się, żeby dostarczyć psa do Ciebie, nie chce, żebyś przyjechał na teren hodowli, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia – to sygnał ostrzegawczy, że być może realia w hodowli nie pokrywają się z pięknym obrazem w internecie. W pierwszym dniu będziesz też potrzebować smyczy i obroży lub szelek dla szczeniaka.

Sprawdź także: Transport psa

Hodowcy najczęściej dają małą wyprawkę złożoną z ulubionego kocyka i małego opakowania dotychczasowej karmy, ale w tym drugim aspekcie też lepiej zabezpieczyć się wcześniej. Dowiedz się wcześniej, czym hodowca karmi maluszki i kup od razu mniejszy worek (lub zapas puszek) tej samej karmy. Nie zmieniaj karmy w pierwszych tygodniach w nowym domu, maluszek i tak ma mnóstwo nowych wrażeń. Razem z karmą kup małe miseczki na wodę i jedzenie. Jeżeli chcesz, możesz też kupić miskę interaktywną, lub matę węchową, ale te zakupy spokojnie mogą poczekać.

Sprawdź także: Karma dla szczeniąt i psa juniora

W domu każdego szczeniaka nie może zabraknąć podkładów higienicznych – nie ma zbyt dużej ilości. Jeżeli któregoś dnia ich zabraknie, awaryjnie możesz kupić podkłady w zwykłej aptece – przydają się chociażby u ludzkich dzieci podczas odpieluchowania. Pamiętaj też o woreczkach na psie kupy!

Nawet jeżeli chcesz spać z pupilem w tym samym łóżku, nie rezygnuj z legowiska. To będzie dla Twojego szczeniaka azyl i miejsce tylko dla niego.

Zabawki i akcesoria ułatwiają życie, ale nie musisz mieć wszystkiego od razu.

Kiedy zacząć wychowywać szczeniaka

Czekanie z wychowywaniem szczeniaka, by dać mu chwilę beztroskiego „dzieciństwa” to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Przede wszystkim – wychowywanie bardzo młodego szczeniaczka jest o wiele prostsze, niż w przypadku psich juniorów, czy dorosłych psów.

Owszem, nauczyć pożądanego zachowania można psa w każdym wieku – pokazują to doskonale przypadki adopciaków, które nawet w podeszłym wieku uczą się życia pod jednym dachem z człowiekiem. Jest to jednak o wiele trudniejsze, niż w przypadku szczeniaka, który nie będzie tak bardzo kwestionować tego, że nie wolno szczekać na listonosza, ciągnąć na smyczy, czy obgryzać nóg od stołu. Nauczenie szczeniaka dobrych manier dla niektórych z nas i tak będzie sporym wyzwaniem, nie utrudniajmy życia sobie i swojemu psu.

Wychowanie szczeniaka powinniśmy zacząć więc od pierwszego dnia w nowym domu.

To ważne w przypadku każdego psa, ale szczególnie w przypadku psów dużych ras. Malutkie bernardyny, dogi niemieckie, a nawet popularne goldeny są nieskończenie urocze, ale szybko stają się… duże. Podgryzanie rąk, gonienie poruszających się obiektów, czy wchodzenie na kolana bywa ignorowane u malutkich, słodziutkich szczeniaków, ale też bardzo szybko staje się problematyczne, kiedy to samo robią psy znaczących rozmiarów. To też często kwestia bezpieczeństwa, Twojego, otoczenia i samego psa.

Nie oznacza to, że możesz zignorować wychowanie mniejszego psa. Choć chihuahua, czy york z racji rozmiarów nie stanowi wielkiego zagrożenia dla otoczenia, zaniechanie nauki podstawowych umiejętności stanowi zagrożenie dla samego psa. Mały pies, który będzie agresywny w stosunku do dużych psów, stanowi zagrożenie przede wszystkim dla siebie.


Czytaj również: Pies ~ Porady i ciekawostki

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Czas na kundelka! Nieoczywiste zalety życia z kundelkiem

Poprzedni wpis: Terier tybetański — ten wesoły kudłacz

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixelpixel