Niebieskie koty - jaka rasa będzie najlepsza dla Ciebie?

2022-07-12
Niebieskie koty - jaka rasa będzie najlepsza dla Ciebie?

Niektórzy mogliby powiedzieć, że kierowanie się wyglądem podczas wyboru pupila jest niewłaściwe, płytkie i nie najlepiej świadczy o człowieku. Cóż, nie jesteśmy aż tak surowi. Podjęcie decyzji o nowym członku rodziny wyłącznie na podstawie zachwytu nad pięknym futerkiem jest nieodpowiedzialne, jednak… Sami dobrze wiemy, że pragnienie posiadania zwierzaka nie zawsze opiera się o chłodną kalkulację plusów i minusów. Niektórzy z nas przeprowadzają się na wieś, by spełnić marzenie o dużym psie potrzebującym przestrzeni, inni zbierają latami pieniądze na kociaka z idealnego skojarzenia. Jeżeli tylko wiesz, że zakup zwierzaka wiąże się z wieloletnią odpowiedzialnością za jego szczęście – czemu nie miałby wyglądać tak, jak pupil z Twoich marzeń?

Dla wielu osób takim marzeniem jest niebieski kot. To umaszczenie jest stosunkowo rzadkie. By urodził się niebieski kociak, rodzice też muszą mieć niebieskie futerko. Kilka ras kotów występuje wyłącznie w niebieskim umaszczeniu – najbardziej znane w naszym kraju są koty rosyjskie niebieskie. W przypadku innych ras, jak na przykład u kotów brytyjskich, błękitne futerko jest jednym z wielu możliwych kolorów.

Kiedy weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe opcje, okaże się, że wielbiciele niebieskich kotów mają znacznie większy wybór, niż można by było przypuszczać. Dzięki temu możesz wybrać kota, który najlepiej będzie do Ciebie pasował – także pod względem potrzeb i charakteru!

Spis treści

Skąd się bierze niebieska sierść u kotów

Za niebieski kolor futra u kotów z punktu widzenia genetyki odpowiada gen warunkujący za ubarwienie czarne, ale w wersji rozjaśnionej. By urodził się niebieski lub błękitny kociak, musi być nosicielem allela d, który jest przenoszony recesywnie – muszą go przekazać oboje rodzice. Co ciekawe, istnieją także inne odmiany rozjaśnionego czarnego – allel b występuje u kotów czekoladowych i liliowych, a allel bl – u cynamonowych i płowych.

Kolor niebieski występuje u ponad 40 ras kotów, ale o ile w przypadku niektórych z nich (jak u Brytyjczyków) jest ono dość często spotykane, tak w przypadku innych ras uzyskanie błękitnych kociaków jest dość trudne i rzadko spotykane. Jedynie trzy rasy kotów występują wyłącznie w umaszczeniu niebieskim – koty niebieskie rosyjskie, koty kartuskie i koraty.

Koty rosyjskie niebieskie

Koty rosyjskie niebieskie zachwycają dostojnym wyglądem. To prawdziwi koci arystokraci. Kot rosyjski niebieski ma krótką, jedwabistą sierść, która podkreśla smukłą sylwetkę. W dotyku futerko kota rosyjskiego przypomina plusz. Wyróżniają się gibkością i elegancją, są niezwykle inteligentne i uczuciowe.

Charakter: Koty rosyjskie niebieskie bardzo przywiązują się do swoich ludzi, w stosunku do obcych zachowują jednak dystans. Uwielbiają czułości i zabawę, ale jednocześnie cenią sobie niezależność. Opiekunowie kochają je za spokojny i zrównoważony charakter – na pewno jednak nie można o nich powiedzieć, by były leniwe. Uwielbiają „rozmawiać” ze swoimi opiekunami – pomruki pełne zadowolenia , ciche pomiaukiwanie, a nawet całe kocie monologi sprawiają, że z nie da się z nimi nudzić!

Koty rosyjskie niebieskie są naturalną rasą kotów, co oznacza, że rasa powstała bez ingerencji człowieka. Dzięki temu są znane ze zdrowia i długowieczności. Nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Więcej o kotach rosyjskich niebieskich przeczytasz tutaj.

czym się różni kot rosyjski od brytyjskiego

Koty kartuskie

Koty kartuskie są na pierwszy rzut oka bardzo podobne do kotów rosyjskich niebieskich. Jeżeli nie interesujesz się różnicami między rasami kotów, jest duże prawdopodobieństwo, że je pomylisz. Koty kartuskie pochodzą z Francji, ich wielbicielem był sam generał de Gaulle.

Jakie rozróżnić kota rosyjskiego od kartuskiego? Zwróć uwagę na kolor oczu: koty rosyjskie niebieskie mają oczy zielone, a u kartuskich będą one zawsze żółte – od bursztynowych po miedziane. Ich futerko ma też bardzo charakterystyczną fakturę, jest cudownie jedwabiste. Koty kartuskie mają większą i szerszą głowę, nie sprawiają też wrażenia aż tak delikatnych.

Charakter: Koty kartuskie są bardzo czułe i przywiązane do swojego człowieka. Choć przywiązują się do wszystkich domowników, zazwyczaj wybierają sobie jednego ulubionego opiekuna. Kot kartuski potrzebuje dużo czasu i uwagi – będzie idealnym kotem dla domatora. Jest dość cichy, zadowolenie okazuje, cicho mrucząc. Możesz nauczyć go aportowania!

Koty kartuskie zazwyczaj są dość zdrowe. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, a z jego wychowaniem poradzi sobie nawet początkujący kociarz.

Więcej o kotach kartuskich przeczytasz tutaj.

Korat

Koraty to trzecia i ostatnia rasa kotów, które mają wyłącznie niebieską sierść. Pochodzą z Tajlandii i według tradycji przynoszą szczęście. Mają błyszczącą, jedwabistą sierść o srebrzystym połysku. Są dość rzadką rasą, jednak zakup kociaka nie jest niemożliwy – w naszym kraju działa kilka hodowli tych egzotycznych kotów. Bardzo łatwo rozpoznasz korata od kota rosyjskiego i kartuskiego, kiedy zwrócisz uwagę na kształt pyszczka – powinien mieć kształt serca.

Charakter: Korat jest łagodny i towarzyski. Lubi być w centrum uwagi, choć, kiedy poznaje nowe osoby, na początku może być nieco nieśmiały. Podobnie jak kot kartuski, jest niezrównanym pieszczochem. Uwielbia się bawić, czasami nieco psoci – jest znany z rozkopywania ziemi z doniczek i polowania na firanki. Najchętniej będzie spał razem z Tobą w jednym łóżku, więc od razu kup dodatkową poduszkę.

Koraty są rasą naturalną, zdrową i silną. Nie potrzebują skomplikowanej pielęgnacji, a ich zrównoważony charakter sprawia, że poradzi sobie z nimi nawet początkujący miłośnik kotów.

najlepsza karma dla kota

Koty brytyjskie

Choć koty brytyjskie występują w wielu umaszczeniach, najbardziej popularne są niebieskie brytyjczyki z bursztynowymi oczami. Koty brytyjskie mogą mieć krótkie lub długie futerko – choć koty długowłose z pewnością potrzebują częstszego czesania, są jednak zachwycające. Koty brytyjskie mają pełniejszy pyszczek z dobrze zaznaczonymi policzkami. Są dobrze zbudowane, a nawet nieco krępe, a gęste futerko dodaje im dodatkowej objętości. Koty brytyjskie zazwyczaj cieszą się wyjątkowo dobrym apetytem, przez co miewają skłonność do nadwagi.

Charakter: Koty brytyjskie są znane z dostojnego spokoju, bywają wręcz po anglosasku flegmatyczne. Kocięta są bardziej żywiołowe i chętne do zabawy, dorosłe są spokojniejsze i warto zachęcać je do zabawy. Choć doceniają obecność opiekuna w pobliżu, koty brytyjskie cenią sobie spokój i obserwację życia rodzinnego z ulubionego parapetu. To spokojne koty, które nie mają skłonności do przemeblowania mieszkania według własnego pomysłu.

Ogólnie brytyjczyki są raczej zdrowe, jednak warto zadbać o ich dietę – skłonność do nadwagi może prowadzić do cukrzycy, czy problemów z poruszaniem. Jak wszystkie większe rasy kotów, mogą chorować na kardiomiopatię przerostową. Koty brytyjskie długowłose potrzebują regularnego czesania. To koty spokojnych charakterze, które łatwo odnajdą się w każdym domu.

Więcej o kotach brytyjskich przeczytasz tutaj.

jaki jest kot brytyjski niebieski

Koty orientalne krótkowłose

Jeżeli zależy Ci nie tylko o niebieskim umaszczeniu pupila, ale też na charakterystycznym wyglądzie, który robi duże wrażenie, kot orientalny może być pupilem dla Ciebie. Od razu widać, że są niezwykłe: mają wydłużoną, smukłą sylwetkę, głowę w kształcie klina, i duże uszy. To siostrzana rasa kotów syjamskich, jednak bez charakterystycznego znaczenia point. Niebieskie koty orientalne robią niezwykłe wrażenie – niektórzy zakochują się w nich od pierwszego wejrzenia, inni uważają, że są po prostu dziwne. Jedno jest pewne – trudno przejść obok nich obojętnie

Charakter: Kot orientalny nie jest dla każdego. Jest bardzo absorbujący, podąża za opiekunem krok w krok, domagając się uwagi. Lubi się bawić, często zaczepia opiekuna, by zwrócić na siebie uwagę. Kot Orientalny jest delikatny, potrzebuje opiekuna, który będzie mu poświęcał naprawdę sporo czasu. To kot dość głośny, podobnie jak syjam, jest znany z częstego wokalizowania.

Koty orientalne stosunkowo często mają problemy z oczami – dużo większe jest ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy, czy oczopląsu. Króciutka sierść sprawia, że zimą konieczne będzie zakładanie sweterków, by się nie przeziębiły.

Więcej o kotach orientalnych przeczytasz tutaj.

Kotów, które mogą mieć niebieską sierść, jest znacznie więcej. Sprawdź także inne rasy:


Czytaj również: Kot ~ Rasy kotów

Być może zainteresuje Cię również ten wpis: Karma dla kociąt – jak karmić kocięta

Poprzedni wpis: Dieta domowa dla psa - czy na pewno wiesz, jak powinna wyglądać?

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixel